Dołącz do akcji #SaveSchron i wpłyń na oblicze miasta

Trzeba oddać Poznaniowi, co poznańskie – jest to zajebiste miasto, zwłaszcza pod względem muzyki i kultury klubowej. Ale klub w schronie z czasów II Wojny Światowej? Właśnie na taki pomysł wpadła grupa pasjonatów kultury z Poznania, kiedy okazało się że obiekt mieszczący się na ulicy Kościuszki 68 w Poznaniu po 25 latach został ponownie otwarty. Wtedy zaczęła się historia Schronu – nowego punktu na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski.

Gdyby ktoś nie wiedział, w Poznaniu działa już kilka bardzo dobrych klubów, że wspomnimy chociażby Projekt LAB, LAS, czy Twoją Starą, ale klub tworzą przede wszystkim ludzie (warto się zresztą zastanowić nad etymologią słowa “klub” i co ono (nadal) znaczy dla kultury klubowej. – red.). Nierzadko – życie klubowe staje się drogą do realizacji siebie, czasem stanowi okno wystawowe dla sztuki, zaś dla innych – inspirację. Ekipa która utworzyła się wokół Schronu pokazała, że może wnieść nową energię do miejskiego życia. Ale samo miejsce też jest ważne, podobnie jak soundsystem, a i bez regularnie uzupełnianych zapasów alkoholu, również – ani rusz. I kible trzeba zrobić. I ściany pomalować.

Powiedzmy wprost, prowadzenie lokalu z muzyką, piciem i wrażeniami nie należy do najłatwiejszych zadań, a przystosowanie do tego celu schronu który przez 25 lat stał zamknięty – tym bardziej. Dlatego też przyłączamy się do akcji #SaveSchron, mającej na celu właśnie rewitalizację tego miejsca oraz przystosowanie go do wymagań bhp i ppoż. Ekipa Schronu jest zdeterminowana, skonsolidowana, ma nieszablonowe pomysły oraz chęci do pracy. Czyli wszystko co najważniejsze jest, brakuje tylko pieniędzy. A te stosunkowo łatwo zdobyć. Pod warunkiem, że… też pomożecie. Najkrótsza droga do tego prowadzi poprzez portal PolakPotrafi.pl, na którym odbywa się zbiórka pieniędzy na ten szczytny cel.

Nie bądź obojętny – jeżeli z jakichś powodów nie chcesz wpłacać pieniędzy – nie rób tego. Nie oznacza to że nie masz wpływu. Opowiedz o akcji znajomym, udostępnij ten artykuł na portalach społecznościowych – każdy głos się liczy! Bądź skrzydłem motyla, które wywoła burzę!

Dowiedz się więcej na stronie www.saveschron.pl.

Kilka faktów o Schronie:

Obiekt, o którym mówimy, czyli dwupiętrowy schron w centrum miasta, powstał w 1944 r., na rozkaz funkcjonariuszy III Rzeszy. Jego przeznaczenie nie jest do końca jasne. Układ pomieszczeń, oraz jego kształt nie wskazują oczywistego użytku. Po wojnie mieściła się w nim siedziba ochrony węzła kolejowego. Następnie, po transformacji w 1990 roku, aż do teraz – stał opuszczony.
Ostatnią imprezą przed zamknięciem klubu była wystawa młodego poznańskiego rysownika i grafika - Eskaera. Ekipa Schronu już wcześniej dała się poznać jako fani dobrej muzyki, ale jak widać - są otwarci także na inne sztuki.
Zebrać trzeba niemałą kwotę, bo 45 tys. polskich, ale w pierwszym tygodniu ekipie Schronu udało się zebrać 9 dzięki szczodrości 119 osób! Jest to najlepszy dowód na niesamowite oddanie fanów Schronu, który w swojej wersji “beta” istniał przecież przez jedynie parę miesięcy.
W poznańskim inkubatorze kultury KontenerArt odbyło się wydarzenie ”#saveschron na Kontenerach”, Zobacz film:

* Naprawdę uważamy że jeśli chodzi o życie klubowe to trudno znaleźć odpowiednik Poznania na terenie Polski.

Zdajemy sobie sprawę, że w takiej Warszawie dzieje się więcej i częściej, jednak nie sposób pozbyć się wrażenia, że tak jakby… później; że wszystko, co najlepsze, każda fala nowej elektronicznej mody – począwszy od techno, przez późniejsze house’y, niegdysiejsze dubstepy, po dzisiejsze… techno, miały swoją inicjację w Poznaniu, właśnie. Bez wątpienia – życie klubowe tego miasta staje się pomału prawdziwym dziedzictwem. Dziedzictwem, o które należy dbać. Więcej o poznańskiej kulturze muzycznej przeczytasz w serii “Elektroniczny Poznań”.

Tags:
Alexey Kshishtoforski
Orski@thebeatz.pl

Orski to DJ, producent i realizator z Poznania, założyciel theBeatz.

No Comments

Post A Comment