Stagecraft Software Scratch Track – DVS w twoim DAW!

Stagecraft Software Scratch Track – DVS w twoim DAW!

Od bardzo dawna poszukiwałem narzędzia, które pozwoli mi z łatwością połączyć DVS i Ableton w ramach wygodnego, prostolinijnego trybu pracy. Po drodze wypróbowałem większość dostępnych systemów DVS, od popularnych Native Instruments Traktor i Serato Scratch Live, po propozycje z niższej półki cenowej, typu M-Audio Torq czy też zupełnie darmowy Mixxx. Każdy w większym lub mniejszym stopniu spełniał swoje zadanie, ale mimo wszystko używanie jednocześnie dwóch programów bywało kłopotliwe. Na szczęscie, nie tylko ja miałem takie odczucie – Aaron Leese, właściciel amerykańskiej firmy Stagecraft Software postanowił stworzyć system DVS, ale… w postaci wtyczki VST!

Korzyść, jaką niesie ze sobą takie rozwiązanie jest oczywista – nie musimy opuszczać interfejsu naszego ulubionego DAW’a, co ogromnie zwiększa płynność pracy. Do tego, nie musimy kupować specjalnego interfejsu audio czy kontrolera – nada się każdy interfejs z dwoma wejściami mono (podejrzewam, że Scratch Track odpaliłby nawet z wejścia mikrofonowego w laptopie PC, lecz, niestety nie mogę tego sprawdzić). Ale to są tylko te oczywiste korzyści. Oto pełna (?) lista atutów tej wtyczki:

– Działanie z każdym rodzajem time-code (Traktor, Serato, Torq, whatever). Ale także z kółkami jog na twoim kontrolerze.
– Możliwość mapowania większości parametrów po MIDI
– Możliwość ustawiania cue-pointów (po 8 na sampler, których jedna instancja może mieć do pięciu)
– Spora ilość wbudowanych efektów (Auto Filter, Auto Wah, Binaural Panner, Bit Crusher, Chance Gate, Chorus, Compressor, Delay, Glitch Maschine, Limiter, Multibang Compressor, Reverb, Ring Mod, Three Band EQ, Vocoder)
– Możliwość hostowania innych VST (oraz, tak, można wrzucić Scratch Tracka do Scratch Tracka 🙂 tylko że to powoduje przedziwne rzeczy, o czym niżej)
– Możliwość płynnego przejścia pomiędzy samplerami (których, przypominam, mamy 5) za pomocą wewnętrznego crossfadera
– Całkiem niezłe brzmienie
– Łatwość ustawienia
– Możliwość zapisywania presetów
– W pełni elastyczny interfejs (co nieraz bywa jego zmorą, o czym też niżej)
– Cena – 45 dolarów Stanów Zjednoczonych

Zrzut ekranu 2016-02-21 o 16.39.21

Oczywiście, wtyczka posiada swoje wady. Powiedziałbym, że w porównaniu z tradycyjnymi DVS od wielkich korporacji, wydaje się być niedopracowana:
– Problemy ze stabilnością
– Nieprzemyślany interfejs
– Niska rozdzielczość podglądu ścieżki
– Względna zasobożerność

W moim osobistym odczuciu zalety sporo przeważają wady, które zresztą na pewno zostaną wyeliminowane w kolejnych wersjach wtyczki. Sprawdźcie wideo poniżej żeby zobaczyć na własne oczy jak działa Scratch Track.

> Stagecraft Software

> Scratch Track na Pluginboutique

Alexey Kshishtoforski
Orski@thebeatz.pl

Orski to DJ, producent i realizator z Poznania, założyciel theBeatz.

No Comments

Post A Comment