Rec.Poloniae. Pomost pomiędzy starym, a nowym [KONKURS]

Rec.Poloniae. Pomost pomiędzy starym, a nowym [KONKURS]

Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią muzykę eletroniczną i na tych, którzy nie uznają jej w ogóle za muzykę. Na przekór tym ostatnim, a może bardziej, by ich przekonać, poznański label Rec.Out przygotował projekt łączący dwa wydawałoby się przeciwstawne światy – nowoczesne brzmienie i dawne historie.

Dobrą okazją do skojarzenia tradycji z innowacją w muzyce jest 1050 rocznica Chrztu Polski. Właśnie dla upamiętnienia tego wydarzenia utwory przerabiane przez młodych, niezależnych muzyków mają sakralny charakter. Na warsztat artystów związanych z wytwórnią trafiły więc stare, jeszcze przed-klasyczne hity. Wśród nich znalazły się m.in.: “Angeli słodko śpiewali” Tadeusza Szeligowskiego, “Requiem” Romana Maciejewskiego , czy Kyrie z “Missa Pashcalis” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Szczeglnym utworem są “Litania in F”, którego partytura pochodzi bezpośrednio ze zbioru w Archiwum Archidiecezji Poznańskiej. Jego interpretacją na fortepian zajęła się przedstawicielka młodego pokolenia kompozytorów związanych z Poznańską Akademią Muzyczną Ewa Fabiańska – Jelińska.

Warto dodać, że Rec.Poloniae jest kontynuacją projektu Rec.Poznań, kiedy to podobny, choć nie ten sam zestaw producentów wziął na warsztat kompozycje dawnych wielkopolskich twórców. Formuła podobna, ale inny rozmach. Wydawnictwo, dzięki wsparciu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego trafiło na fizyczne nośniki i to nie byle jakie nośniki, bo prócz CD jest to także winyl. Na płycie usłyszymy “remiksy” autorstwa An On Bast, Person Dire’a, Snipza, Resmover i wspomianej wcześniej Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Podobnie jak w przypadku poprzedniego wydawnictwa, album w wersji elektronicznej trafi także do sklepów internetowych na całym świecie.

Jeśli jesteś zainteresowany “fizykiem” zostaw komentarz pod tym tekstem i w jednym/dwóch zdaniach udowodnij, że rzeczywiście go chcesz. Albumem nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. Uwaga, szczególnie premierowane będzie użycie mowy stylizowanej na staropolską.

Na odpowiedzi czekamy przez tydzień. Czas – start!

Szymon Woźniak
wozniak.szymon@gmail.com
3 komentarze
 • Orski Krzysztof
  Posted at 08:44h, 29 lutego Odpowiedz

  Marzę o tym by otrzymać tę płytę!

 • Bartek Woynicz
  Posted at 07:50h, 01 marca Odpowiedz

  Zawżdy azaliż imć posłuchać zaciekawion co Waćpanocki tam nawywijali na tem czornym wosku

 • Wojtek Kiwer
  Posted at 08:14h, 01 marca Odpowiedz

  Daj, ać ja pobruszę tę płytę na gramofonie, a ty poczywaj.

Post A Comment