Elektroniczny Poznań: Miasto trapu

Elektroniczny Poznań: Miasto trapu

Zaczęło się niewinnie, jak w przypadku każdej innej nowinki muzycznej, która w końcu trafiała do poznańskich klubów – od kilku imprezek w Mięsnej i Bitach. Później didżeje specjalizujący się w bassowym graniu deliberowali, czy godzi się to, by wplatać kawałki trapowe do setów, obok innych gatunków, czy też jeden z drugim delikwent powinien się wreszcie określić. A potem to już grały to wszystkie poznańskie dyskoteki, co też (chyba) czynią do dzisiaj.

To podsumowanie wielkopolskiego trapu, nie mogło się zacząć inaczej, aniżeli od tracków Paszczaka, który jest o wiele bardziej znany ze swoich didżejskich umiejętności, ale dwa lata temu przełamał się i opublikował wcale niczego sobie epkę. Ciekawe, czy trzyma jeszcze coś w zanadrzu, gdzieś głęboko w szufladzie…

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że przy produkcji Przemkowi pomocną dłoń podał Julas, człowiek instytucja w beatmakingu i realizacji dźwięku, który prócz roboty, jaką wykonuje na co dzień dla raperów (miks, master i podkłady), znajduje chwile, by co jakiś czas wrzucić jakiś sztos na swój soundcloud.

Innym przykładem producenta, którego częściej można usłyszeć w kooperacji z MC, niż solo jest Majkizioom – szef wytwórni Mordor Muzik, znany także z innych, licznych wcieleń, chociażby dubstepowego, jak Fallout, albo IDM-owego, w którym podpisuje się Loki.

Jest w mieście koziołków od groma twórców, którzy przeszli dokładnie odwrotną drogę, czyli od rapu do elektroniki. Wśród nich prym wiedzie Ceha, producenckie ramie kolektywu Co Cie Trapy, który odegrał dużą rolę w popularyzacji trapu wśród popularnych klubów i dyskotek. Podobny rodowód mają także nasi dobrzy znajomi – Orski oraz Firetone (który ostatnio wyemigrował – do Berlina, a jakże), choć w obaj są zorientowani o wiele szerzej, często zahaczając o inne gatunki i tempa.

I poprawcie nas, jeśli kogoś pominęliśmy. Prawdę powiedziawszy, poniekąd na to liczymy. Chętnie napiszemy o kimś dotąd nam nieznanym.

Część pierwsza – Elektroniczny Poznań: Miasto techno
Część druga – Elektroniczny Poznań: Miasto house’u
Część trzecia – Elektroniczny Poznań: Miasto juke’u
Część czwarta – Eletroniczny Poznań: Miasto drum’n’bassu

Szymon Woźniak
wozniak.szymon@gmail.com
No Comments

Post A Comment