Elektroniczny Poznań: Miasto beatów. Beaty w Poznaniu.

Beaty w Poznaniu. Szatt w LAB

Elektroniczny Poznań: Miasto beatów. Beaty w Poznaniu.

Elektroniczny Poznań: Miasto beatów

Beaty w Poznaniu

Przed dwoma laty, a tuż po wydaniu pierwszej rodzimej, beatowej składanki „Insomnia”, Marcin Piechowiak z 5:55 zdradził nam, że marzy mu się stworzenie polskiego Soulection. Cóż, po latach wiemy, że polskim Soulection stało się bardziej Flirtini, jednak poznańsko-łódzki kolektyw swoje dla muzyki alternatywnej zrobił, będąc przez ten czas centrum bardzo mocnej poznańskiej sceny beatowej. A Marcin niedawno ogłosił, że wspólnie z Sebloverem i Łukaszem Wojciechowskim zakładają winylowe wydawnictwo, co jest chyba jeszcze lepszą opcją, niż to w co niegdyś celował.

Beaty w Poznaniu

Tego przeglądu nie sposób nie zacząć od muzyki autorstwa Szatta, mistrza Polski live-aktów. W 2015 Łukasz dokonał nielada wyczynu – wydał płytę o szerokim spektrum klimatycznym, utrzymując swój charakterystyczny styl, a w dodatku pod labelem, do którego pasuje średnio i zarazem jak najbardziej. Album wyszedł nakładem Flirtini, będącego sublabelem Asfalt Records. Bywalcy imprez spod znaku „basenu, szortów i bikini” z pewnością wiedzą, co mamy tu na myśli. KRVL beatbattle świeci triumfu także w swoich pozostałych projektach – Zaburzenia i Kroki. Props.

Beaty w Poznaniu

Snorbes

Innym, kojarzonym swego czasu z 5:55 specjalistą od nisko zawieszonych bassowych melodii jest Snorbes, człowiek wielu talentów, znany z prowadzenia studia, z którego przeprowadzał niegdyś podcasty na żywo, ale także ze swoich umiejętności plastycznych. A najbardziej to chyba z tego, że jego muza od razu przywołuje na myśl produkcje Buriala. Mówcie sobie co chcecie, o rzekomym braku oryginalności, ale to niebagatelny komplement.

Beaty w Poznaniu

Thostey

Na wspomnianej wcześniej składance „Insomnia”, obok wymienionych przy okazji footwork/juke Benncarta i Luxa Familiara mogliśmy usłyszeć także innego, zamieszkałego nieopodal Poznania producenta, mianowicie Thosteya. Dobrze słyszeć, że ten unikalny swarzędzki beatmaker ma się nie najgorzej, a jego soundcloud cały czas żyje i jest regularnie aktualizowany. Tutaj wklejamy epkę z końca ubiegłego roku, zamieszczoną na kanale PEGDOLL. Momenty są i jest styl – nic dziwnego, że ludziom się podoba.

Flyver

Wspólnie z częścią obecnego tu towarzystwa można było spotkać się podczas warsztatów Beat LAB-u, odbywających się kiedyś regularnie w poznańskim klubie Projekt LAB. Stałym bywalcem tychże był także Flyver, niegdyś nany jako KungFuu, który aktualnie przebywa na „emigracji” na Wybrzeżu. Zadziwiający jest dualizm gatunkowy Marcina: gdy gra – to gra house i to wyłącznie z czarnych płyt, gdy produkuje – to wypuszcza beatowe poduszkowce. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z tym samym, charakterystycznym dla niego soulfulem, o którym lubi mówić, że to „lajtowa muzyczka w tle”. Lajtowa może i tak, ale w tle?

O Pepe., którego kawałek trafił na składankę „Show your soul 2”, portalu Soulbowl.pl napisalibyśmy więcej, gdyby ów nie skasował swojego konta na soundcloudzie. Mamy nadzieje, że nie zaprzestał robienia beatów, bo te wychodziły mu całkiem spoko. Pozostaje nam przytoczyć wspomniany track.

Za to gorąco polecamy wizytę na kanale DualityBeatz, reprezentanta szamotulskiej sceny beatowej, gościa, o którym myśleliśmy, że zarzucił produkowanie na rzecz dziarania, a jak widać (i słychać) – jego muzyka ma się dobrze, a nawet lepiej. I jest stanowczo zbyt mało znana. Sprawdźcie -> TO <-

Na koniec gratka, której zapewne (wnioskujemy po liczbie odsłuchań) wcześniej nie wiedzieliście. Bloki, poznański projekt, duet koncertujący nawet swego czasu. Elektronika plus damski wokal i przewrotna nazwa albumu – Dance That! -czujecie się zaintrygowani? Płyta jest dostępna do ściągnięcia za darmo z bandcampu Bloków -> o tutaj <-

A nie mówiliśmy, że poznańska scena beatowa jest mocna?

I poprawcie nas, jeśli kogoś pominęliśmy. Prawdę powiedziawszy, poniekąd na to liczymy. Chętnie napiszemy o kimś dotąd nam nieznanym.

Część pierwsza – Elektroniczny Poznań: Miasto techno
Część druga – Elektroniczny Poznań: Miasto house’u
Część trzecia – Elektroniczny Poznań: Miasto juke’u
Część czwarta – Eletroniczny Poznań: Miasto drum’n’bassu
Część piąta – Elektroniczny Poznań: Miasto trapu

Szymon Woźniak
wozniak.szymon@gmail.com
No Comments

Post A Comment